Diennakts informatīvais tālrunis: + 371 26521421                            Diennakts informatīvais tālrunis: + 371 26521421                                Diennakts informatīvais tālrunis: + 371 26521421                                Diennakts informatīvais tālrunis: + 371 26521421

Dezinsekcija

     Dezinsekcija ir kukaiņu (tarakāni, skudras), kuri pārnēsā infekcijas slimības un nodara kaitējumu pārtikas un lauksaimniecības produktiem, cilvēku mājokļiem iznīcināšana.Kukaiņu iznīcināšanu veic ar mehāniskajiem, fizikāliem, ķīmiskajiem un bioloģiskajiem līdzekļiem.Mehāniskie līdzekļi ir, piemēram, mušpapīru, mušu un prusaku uztvērēju lietošana, apģērba un gultas veļas, kā arī mīksto mēbeļu attīrīšana no putekļiem, telpu uzkopšana. Mehāniskie līdzekļi ir efektīvi tikai kopā ar fizikāliem un ķīmiskajiem līdzekļiem. Fizikālie līdzekļi ir inficēto priekšmetu sadedzināšana, mitra vai sausa karsta gaisa, kā arī karsta ūdens un tvaika lietošana, vārīšana, gludināšana.Drēbes gludinot, var iznīcināt utis. Sevišķi rūpīgi jāapstrādā šuvju vietas un krokas. Arī vārīšanu izmanto, lai iznīcinātu utis un gnīdas veļā(kukaiņi un to olas iet bojā 15 minūtēs). Karsta ūdens lietošanai mēbeļu dezinsekcijā nav sevišķu panākumu.

Tvaikus un karstu, sausu gaisu izmanto speciālās kamerās, lai iznīcinātu utis, blusas, blaktis. Ķīmiskie līdzekļi (insekticīdi) iedarbojas uz kaitēkļiem dažādās to attīstības stadijās. Bioloģiskos līdzekļus(plēsīgos kukaiņus, putnus, zivis) lieto lauksaimniecībā un cīņā ar meža kaitēkļiem. Īpašu vietu dezinsekcijā ieņem repelenti — vielas, kas atbaida kukaiņus. Dažos gadījumos tas ir vienīgais profilaktiskais līdzeklis, kas pasargā cilvēku noinficēšanās. Individuālai aizsardzībai ar repelentiem apstrādā (apziež, uzsmidzina) atsegto ķermeņa daļu ādu, kā arī apģērbu (tikai kokvilnas; uz vilnas audumiem tie nesaglabājas ilgi, bet sintētiskos audumus bojā),teltis, logu aizkarus. Ar repelentiem pārklāj tīru, veselu ādu. Repelentus nedrīkst lietot tūlīt pēc bārdas skūšanas. Jāievēro, ka tie kairina acis, kā arī deguna un mutes dobuma gļotādu. Plašāk izmantojamie repelenti ir dimetilftalāts un dietiltoluamīds. Dimetilftalātu lieto gan neatšķaidītu, gan arī šķīdumu, krēmu, pastu, aerosolu veidā (krēms, aerosols «Taiga»). Ieberzēts sejas, kakla, roku ādā, tas pasargā cilvēku 2—6 st. no odiem, ērcēm u.c. posmkājiem. Dietiltoluamīds (DĒTA) atbaida daudzas posmkāju sugas, un tā darbības laiks ir ilgāks nekā citiem repelentiem.